Vagy mégis? Én ma elkövettem ugyanazt a gyermeteg hibát! Újra! Pedig megtanultam a leckét, van már tapasztalatom elég, hogy betéve tudjam: soha, de soha ne rendelj olyan ételt, amelyet kerámia vagy fémedényben tálalnak ... amikor nagyon éhes vagy! Tudom, tudom, és ma megint elszúrtam! Az eredmény? Áh, semmi különös - másodfokú égési sérülések a szájban, zsibbadt, nehezen forgó nyelv, zúzott szájpadlás, az ízérzékelés hiánya néhány napig, fogmosás=gyötrelem, szintén néhány napig. Vegyük, mondjuk, a mai esetet: kiéhezve beront az ember az E-Mart nevű áruházlánc "food court"-jába, s a kitett ételminták alapján sietősen kiválaszt egy "polippörkölt zöldségekkel+szójapaszta leves tofuval" kombót. A kiegészítők: az elengedhetetlen rizs, némi retekből készült kimcsi, és egy csipet odeng, ami finom, de nem akarom tudni, miből készül. Elég ártatlan összeállítás elsőre, s ez a kép se igazán árulkodik:
Tudom, látom, hogy forró, de annyira éhes vagyok, hogy egy-két percnyi várakozás után nekiesek. Pedig tudhatnám: az, hogy itt van az asztalon, nem azt jelenti, hogy tálalva van, ez illúzió! Fogalmazzunk úgy: ez az elkészítési fázis utolsó mozzanata, az étel itt még fő! Mert a fölizzított kerámiaedénybe az utolsó pillanatban belerakott nyers összetevők most kapják meg azt a hőadagot, ami ahhoz kell, hogy nyersből éppen csak roppanós "megfuttatottá" váljanak. Nézzétek csak!Ugye, most már látjátok! Ott a folyó, ugyanegy, s legott belelépek! Csak mert nem tudom kivárni míg kicsit lecsihad a forrás. Higgyétek el: egy falat elég ahhoz, hogy mindent elégessen odabent, utána már mindegy. Hányszor, de hányszor megcsináltam már ...!!
Meglehet, én vagyok papírkutya, de a koreaiak egy ilyen cuccot nagyjából 5 perc alatt tesznek be az arcukba! Nem értem, hogy csinálják! Talán azbeszttel van kibélelve az előkéjük, de én még kiégett szájú koreaival nem találkoztam. Az igaz, hogy ők is sziszegnek, amikor egy ilyen polippörköltet betűrnek, de nem lesz tőle semmi bajuk.
Pák Dzsi Szang (Park Ji Sung/박 지 성), a koreai fociválogatott kapitánya az isten. (Az istennőt Kim Jan Á-nak hívják (Kim Yu-Na/김 연 아), és műkorcsolyázó, valószínűleg nagy "m"-mel. De ez most mellékes.) Pák Dzsi Szangnak van egy elhíresült reklámja (még a vébé idejéből), amelyben rámjant fal, ami egyszerre "hot" mint 'csípős', és "hot" mint 'forró'. Na, valami ilyesmire gondoljatok koreai polippörköltevés ügyében is. Azbesztszáj.
9 megjegyzés:
Ó, Yu-Na Queen!:) Tényleg akkora übersztár odaát, mint ahogyan hallani lehet? Bevallom, én is nagy rajongója vagyok!:)
@Admin: THE QUEEN. Lassan írom, hogy mindenki értse. Ennek a nőnek akkora kisugárzása van, hogy az Alpha Centauriig ellátszik!
Ez remek hír! A téli olimpián majd' belepusztultam az idegbe, mire sorra került, de aztán szerencsére 228 ponttal lezúzott mindenkit! Utána egy hétig folyamatosan vigyorogtam!:)
Fene... nemrég vacsoráztam, de az előző és a mostani bejegyzésedet újraolvasva rá kellett döbbennem, hogy még mindig rettentő éhes vagyok! Egy pizza - mint kiderült most is - nem pizza!:)
Kedves Sanyi nem akarok olyan csalódást okozni, mint amikor egy napon derül ki, hogy nincs húsvéti nyúl és télapó, de sem a koreaiak sem más keleti népek nem terminátor populáció. Igenis égnek, igenis az ő nyelvük is fáj, s dagad. SŐT a legtöbb száj és gégerák az ázsiai férfiak körében van a világon, mert gyorsan esznek forró cuccokat. Érdekes, hogy sokáig a nők körében nem volt kiugró az adat, mert a nők tradicionálisan a férfiak maradékát ették, ami értelem szerűen nem volt meleg....
Szóval a fizika fizika, óvatosan a forróval, mert megárt.
@Mogulka: Hát, ez rossz hír! Nem tudtam! Azt igen, hogy itt elég magas a gyomorrák kockázata, s ez is összefügghet. Jó lesz vigyázni! A forró ételeken kívül belejátszhat a csípősség is?! Bár másutt meg azt olvastam, hogy nem árt.
Mindenesetre köszi a figyelmeztetést!
@Mogulka: Egyébként mi van a Nyuszival meg a Télapóval?!
Ha már elemezni kellene az csípősség szerepét a gasztroenetrológiai rosszindulatú megbetegedések kialakulásában, azt mondanám - így abszolúte laikus hobbi okoskodóként - hogy nem, vagy csak kevésbé domináns, mint a hőfoké. (Ezt alátámasztanám azzal, hogy a nők is ették a csípőset, csak hidegebben, és kevesebb arányban lettek betegek, és talán még azzal, hogy a világon máshol, Mehikó, kicsi hazánk, stb. is esznek csípőset és még sem vagyunk élvonalban - ha mégis, akkor az a házi /nem, nem a feladat/, törköly, és szezonálisan a fagyálló fogyasztásnak is betudható).
A Télapó és a Húsvéti Nyuszi pedig a gazdasági válságra hivatkozva úgy döntöttek, hogy az Operabál, Sziget mintájára elmarad a Mikulás Ünnep és Húsvét, és a szülőket takarékosságra és/vagy adakozásra szólítják fel, a gyerekek szíves megértését kérve, figyelmükbe ajánlják Jézuskát, mint egyetlen megmaradt ajándékozót. Ők maguk a Mikulás gyár jelentős készletét elárverezték az ebay-en és magánrénszarvas szán igénybevételébel rekreációs tréninget szerveztek saját részükre a Karibi-térségbe. Amit meg is értünk, tekintve a lappföldi klímát...
Hát kábé ennyi
Forró + csípős + MSG (mono-szódium glutamát) mint ízfokozó.
Szinte mindenbe beleteszik, legalábbis így volt, amikor én Koreában éltem (1993)
Gondolkodom, hogy mi lehet ennek a kajának a neve: odzsingo-valami...?
@AqabaHotel: Az MSG - jórészt, és hála istennek - ma már a múlté! A legtöbb csomagolt élelmiszeren jelzik, hogy MSG-mentes. Meg az is tetszik, hogy minden étteremben kiírják, mi miből készül: koreai húsból vagy ausztrálból, kínai kimcsit szolgálnak-e föl vagy koreait.
Vigyázzatok odaát!
Megjegyzés küldése